Witaj na Blogu

„Firma Jest Kobietą”

Przepis na obniżenie dochodów w biznesie

Dość przekornie zaczynam ten artykuł, ale uzmysłowiłam sobie ostatnio dlaczego tak często biznesy odnotowują obniżenie dochodów mimo tego, że stosują metody, które wcześniej przetestowali, sprawdzili i działały im dobrze. Kiedy z tego sobie zdałam sprawę? Co zabawne, podczas jednego z wywiadów, gdzie zostałam zapytania o strategię, która mi się się najlepiej sprawdzała i sprawdza i do której zawsze mogę wrócić.

Ale zacznijmy od początku.

Gdy rozpoczynamy naszą przygodę z biznesem, na rynek wchodzimy z jakimś modelem biznesowym. Przypomnijmy też, że model biznesowy to nic innego jak pewna koncepcja obejmująca 9 elementów pokazujących na grubych klockach jak twoja firma funkcjonuje.

Zatem na rynek wchodzimy z jakimś modelem biznesowym. Potem staramy się ten model wcielić w życie. Próbujemy i testujemy różne narzędzia koncepty aż wyłania się nasza strategia – czyli zoptymalizowany sposób wdrażania naszego modelu biznesowego tak, by osiągnąć konkretne wyniki finansowe. Tyle przynajmniej w teorii 🙂

I… i działamy. Miesiąc, dwa, pół roku, rok, półtora i obserwujemy z czasem obniżenie dochodów mimo tego, że mocno pracujemy nad ich zwiększaniem. Pracujemy więc ciężej, więcej, wykonując te same działania, tyle że w zintensyfikowany sposób i… i nadal nie działa to, w takim wymiarze w jakim byśmy chciały.

Powstaje pytanie co się dzieje?

Ano nic wielkiego. Sytuacja na rynku po prostu się zmieniła, zmieniły się wymagania czy oczekiwania klientów, a co za tym, twój model biznesowy i strategia przestają działać!

Innymi słowy czas na zmiany!

Bo jak śpiewała Anna Jantar „ nic nie może przecież wiecznie trwać…” a na rynku to już na pewno! I to właśnie na tym polega piękno biznesu!

Dziś twoje strategie pozyskiwania klientów działają bez zarzutu, ale bądź gotowa na to za jakiś czas przestaną. Czasem za rok, czasem za 3, czasem za 5 – zależy to od branży i sytuacji na rynku. Czy to oznacza, że masz wpadać w panikę, albo nie działającą już w 100% strategię masz wyrzucić za okno?

No nie, ja bym powiedziała że na początek będzie potrzebny lekki „tunning”. Często okazuje się, że lekko adaptując strategię znowu biznes wpada na właściwe tory.

Ale Uwaga! Ten „tunning” dotyczy nie tylko strategii pozyskiwania klientów, to może dotyczyć też sposobu obsługi klienta (bo na rynek weszły nowe standardy wprowadzone przez twoją konkurencję), komunikacji z klientem, twoich produktów i usług. Innymi słowy twój model biznesowy też musi się adaptować do sytuacji. Dziś świetnie się sprawdzają usługi abonamentowe a jutro płatności jednorazowe a pojutrze płatność za poszczególne komponenty usługi czy produktu.

Dlatego pamiętaj, że nawet jeśli dziś decydujesz się wejść mocniej w strategię „on-linową” z wykorzystaniem np. Facebooka, może się okazać, że za rok nadal będziesz pracować w ramach strategii on-line ale na Tik-toku.

Nie ma więc czegoś takiego jak stały sposób prowadzenie biznesu.

Rynek i potrzeby klientów nieustannie się zmieniają. Jeśli ktoś by się mnie zapytał co było kluczem w moich biznesach do sukcesu, to odpowiedziałabym że była to stała praca nad rozwojem produktów i usług oraz regularne prowadzenie rozmów z klientami pod kątem ich potrzeb i problemów. To było niekończące się przeprowadzanie testów dotyczących nowych sposobów komunikacji z segmentem klienta czy narzędzi ułatwiających sprzedaż czy też automatyzacji procesów.

Oczywiście nie każdy test wychodził pozytywnie. To co działało dołączałam do strategii, tym samym adaptując ją do zmian na rynku, to co nie działo odkładałam na półkę. I nadal dokładnie tak postępuję.

Zatem jeśli to co napisałam przemawia do Ciebie, to pociągnij ten temat dalej i zadaj sobie pytanie:

Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku, jaką drobną zmianę możesz już dziś wprowadzić? Jak możesz zoptymalizować swoją strategię, lub by rozwinąć produkty lub usługi? Jaką drobna modyfikację możesz wprowadzić w tym miesiącu, by pozyskiwać swoich klientów efektywniej? I co możesz zrobić w tym kwartale, by podnieść zyskowność swoich produktów i zatrzymać obniżenie dochodów?

A gdy już znajdziesz odpowiedzi na te pytania, przetestuj swoje pomysły w biznesie.

Trzymaj się i do następnego artykułu

p.s. Warto byś wiedziała, że w rozwoju niemal każdego przedsiębiorcy nadchodzi taki czas, że adaptowanie modelu i strategii nie wystarczy! Nachodzi moment, gdy tzw. Pojemność modelu biznesowego zostaje osiągnięta i już więcej z tym co masz nic nie zrobisz. Co to dokładnie znaczy? I co z tym zrobić?

Dowiesz się z kolejnych artykułów  😀